Od września 2019 roku członkowie Ruchu Światło-Życie i jego gałęzi małżeńsko-rodzinnej Domowego Kościoła rejonów łomżyńskich spotykają się cyklicznie w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łomży, każdego 27 dnia miesiąca, czyli w dniu śmierci Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, aby dziękować Bogu za dar życia swojego założyciela i prosić o Jego rychłą beatyfikację.

            Jak co miesiąc, tym razem w ostatnią sobotę listopada br., zgromadziliśmy się na Mszy Świętej o godz. 19.00 sprawowanej przez ks. Pawła Nocko moderatora rejonowego Domowego Kościoła rejonu Łomża Zachód, by ponownie powierzyć Bogu Ojcu tę dziękczynno-błagalną intencję. Nasze modlitewne spotkanie zbiegło się z końcem roku liturgicznego, poprzedzającym okres Adwentu, czasu nawrócenia, nadziei i oczekiwania na przyjście Jezusa Światłości świata. W homilii ks. Paweł przypomniał nam o potrzebie czuwania i modlitwy, podjęcia refleksji nad tym, co jest światłem w naszym życiu i jak to życie wygląda. Nauka ta była dla nas wymowna również w kontekście  osoby ks. Blachnickiego, który był „gorliwym apostołem nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka” (Jan Paweł II) a dla nas pozostaje przykładem i wzorem człowieka wiary konsekwentnej, który oddał swoje życie niepodzielnie na służbę Bogu i Kościołowi.
            Na zakończenie Mszy Świętej wspólnie odmówiliśmy modlitwę o beatyfikację. W tym roku, kiedy w dniu 24 marca 2021 roku przeżywaliśmy setną rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, napełnieni wdzięcznością wobec Boga za obdarowanie nas osobą i życiem tego kapłana, czujemy się szczególnie wezwani do tej modlitwy. Jak pisał ks. Blachnicki „Modlitwa jest jedynym sposobem, by wpłynąć na Boga. Bóg oczekuje, byśmy go prosili.” Ufając w tę prawdę i to, że będziemy wysłuchani, trwamy na modlitwie i oczekujemy na cud za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego, który pozwoli na beatyfikację.

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 r.   w Carlsbergu (Niemcy). Jest założycielem Ruchu Światło-Życie ruchu odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Walczył w czasie II wojny światowej, był więźniem KL Auschwitz. W marcu 1942 r. został skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Ostatecznie został ułaskawiony i skazany na więzienie.
Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Pośmiertnie został odznaczony  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego. We wrześniu 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.

Marzena i Artur Klimaszewscy

para rejonowa Łomża Zachód

Odsłony: 799