Relacje z Rejonowych Dni Wspólnoty

Opublikowano: czwartek, 14 marzec 2024 Joanna i Bogdan Dudzińscy Drukuj

Rejonowe Dni Wspólnoty

W niedzielę 10 marca w parafii Św. Wojciecha w Wyszkowie przeżywaliśmy Wielkopostny Dzień Wspólnoty  Ruchu Światło –Życie.

Myślą przewodnią tego dnia  były słowa 4 Drogowskazu Nowego Człowieka -,,Chcę wrastać głębiej w tę braterską wspólnotę poprzez żywą komórkę małej grupy.,,

Mała grupa według tego drogowskazu ma stanowić zatem najmniejszą żywą komórkę braterskiej wspólnoty Kościoła podążającą  na drodze formacji w tym samym kierunku co pozostała ogromna wspólnota RŚŻ.  Tego zadania w trakcie trwania Dnia Wspólnoty  oraz pracy w  małych grupach mogliśmy wspólnie  radośnie tego doświadczyć

Na początek o godz. 11:00 tej spotkaliśmy się wszyscy na celebrowaniu  Eucharystii .Msza Św., która dla każdego  chrześcijanina  ma być w centrum,  ma stanowić źródło i szczyt. Dopiero gdy wspólnie aktywnie w niej uczestniczymy oraz  zostaniemy  nakarmieni duchowo i fizycznie  Słowem i  Ciałem Pańskim możemy w pełni mocy  doświadczyć radości i jedności i braterskiej więzi wspólnoty , którą razem tego dnia stworzyliśmy.

Podczas Eucharystii mogliśmy przypomnieć sobie ważne wydarzenie jakim było  nasze osobiste przyjęcie Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Wypowiadane wówczas słowa oraz moment  przyjęcia Komunii Świętej  niejako na nowo każdorazowo przypieczętowuje na naszym sercu to wyjątkowe wydarzenie.

Zawiązanie wspólnoty odbyło się po Mszy Świętej  w dolnym kościele . Na dobry początek nie zabrakło zabawy aby jeszcze bardziej  w pełni  wspólnota mogła się zintegrować , którą poprowadził krąg  Św. Judy Tadeusza. Dzieci pod opieką kręgu Św. Idziego w tym czasie wykonywały piękne karty wielkanocne oraz przygotowywały  zabawę ruchową z piosenką.

W czasie obiadowym zostaliśmy posileni smaczną gorącą zupą , a także dobrą kawą i ciastem, o którą zadbała nasza  para rejonowa Kasia i Daniel Wiśniewscy oraz krąg Św. Teresy od Dzieciatka Jezus i krąg Św. Franciszka.

Następnie przenieśliśmy się do  kaplicy gdzie ks. Rafał Gogol moderator kręgu  Św. Józefa wygłosił konferencję. W konferencji ks. Rafał skupił się  na zobowiązaniach osobistych i małżeńskich oraz formacji w DK  wskazał, że wszystkie zobowiązania mają być oparte nie tylko  na  systematycznym ich realizowaniu , ale przede wszystkim na autentycznej relacji z Jezusem. Brak relacji, rozmowy z naszym Panem nuży i męczy oraz prowadzi do niechęci aby służyć i świadczyć  we wspólnocie i poza wspólnotą.  Zaznaczył, że formacja w  naszej wspólnocie to wspólne, zgodne  małżeńskie podążanie w jednym kierunku.

Kolejnym radosnym momentem była praca w grupach gdzie uczestnicy w każdej grupie mieli za zadanie narysować albo namalować swoją drogę formacji w Ruchu  Światło –Życie oraz przeżyte etapy formacji i zaznaczyć je na osi czasu z zaznaczeniem dat przyjętych sakramentów świętych.

Po skończonej  pracy plastycznej uczestnicy małych grup mogli podzielić się swoimi osobistymi  doświadczeniami z przebytej formacji na przestrzeni lat . Nie zabrakło świadectw z radosnych i niezapomnianych  wspomnień z rekolekcji oraz  jak łaska Boża działała, żeby nie zatrzymać się, nie rezygnować mimo różnych trudów i wewnętrznych oporów w małżeństwach abyśmy mogli pięknie i wspólnie przeżyć kolejne stopnie formacji.

Końcowym punktem  była wspólna modlitwa dziesiątką różańca, w której za wstawiennictwem Maryi królowej Rodzin, Niepokalanie Poczętej zanieśliśmy wszystkie podziękowania i prośby, nasze sprawy osobiste, małżeńskie, rodzinne, poszczególnych kręgów, całej wspólnoty, naszych kapłanów i cały rejon wyszkowski.

Umocnieni kapłańskim błogosławieństwem oraz braterskim uściskiem powróciliśmy do naszych rodzin aby wspólnie dalej świętować Dzień Pański.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli za obecność, czynny udział  oraz organizację i przebieg Rejonowego  Dnia Wspólnoty.  Niech Pan Jezus hojnie wynagradza każde dobro, które staje się z Waszym udziałem. Chwała Panu !

Opracowała Alicja Śniadała