Relacja Ewy i Dominika:

„Pójdźcie do Józefa” to hasło tegorocznej pielgrzymki małżeństw i rodzin na Jasną Górę, na którą, jak co roku, wyruszyliśmy w ostatnią sobotę września (25.09.2021r) spod ostrołęckiej Fary. O gdz. 7.00. ponad 100 osób pod duchową opieką wikarego parafii NNMP w Ostrołęce, ks. Krzysztofa Łapińskiego, wyjechało dwoma autokarami do Częstochowy. Podczas podróży wzmacnialiśmy ciało wojskową grochówką, serwowaną przez Andrzeja Paszczyka z Domowego Kościoła, a ducha modlitwą, która nas przygotowywała na spotkanie z Jezusem i naszą Matką. O godz. 13.00 dotarliśmy na miejsce, gdzie Maryja przywitała nas piękną pogodą wraz z tysiącami pielgrzymów, których w takiej ilości nie było tu od kilku lat. Wśród nich spotkaliśmy osoby z naszej diecezji ( z parafii: Łyse, Zalas, Wyszków, Ostrów Mazowiecka, Goworowo, Kadzidło ). Pierwszym punktem programu była Msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył bp. Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Poruszająca była homilia o ojcostwie w odniesieniu do św. Józefa.

Ogromnym przeżyciem dla mnie i wielu osób, z którymi rozmawiałem była nocna droga krzyżowa na Jasnogórskich Wałach, którą przygotowało duszpasterstwo rodzin diecezji łódzkiej. Rozważania poruszały serca zwracając uwagę na potrzebę służby we własnej rodzinie, jak i na rzecz rodzin potrzebujących. Po jej zakończeniu udaliśmy się na uroczysty Apel Jasnogórski, który poprzedzał poruszający serca, wyśpiewany na cześć Maryi Akatyst.

Następnego dnia, (26.IX) w niedzielę wysłuchaliśmy szeregu konferencji w sali o. Kordeckiego. Tematyka była zarówno specjalistyczna „wsparcie dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych”, jak i ogólna „Miłość cierpliwa jest, czyli o małżeńskich potrzebach”.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza święta na Jasnogórskich Wałach poprzedzona różańcem św. , której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Abp. Grzegorz Ryś. Myślą przewodnią Ewangelii i słowa, które wygłosił celebrans była pomoc i niewykluczanie tych najsłabszych, maluczkich, nawet tych, którzy nie koniecznie są z nami.

Szczęśliwi ze spotkania z Najświętszą Panienką i jej Synem, oraz umocnieni treściami formacyjnymi bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Dominik Białobrzeski- DK rejon Ostrołeka-Fara

 

Relacja Ani i Krzysztofa:

„Wielkie zadanie rodziny, by być znakiem miłości wśród świata” - tak zakończył swoją homilię arcybiskup Grzegorz Ryś na niedzielnej Mszy świętej w Częstochowie, którą skierował do licznie zgromadzonych małżeństw i rodzin. To zdanie najbardziej zapadło w naszej pamięci i uświadomiło, jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywa rodzina.

       Częstochowa, a dokładniej Jasna , to wyjątkowe miejsce, przepełnione duchem wiary, modlitwy i oddania się Bogu i naszej Mamie Maryi, która uczy pokory, bezwarunkowej służby drugiemu człowiekowi i prawdziwej, czystej miłości. Między innymi o tym mówił w swojej konferencji Marcin Gomułka, który zaznaczył, że my- małżeństwa i rodziny- jesteśmy po to, by nieść nadzieję i miłość dzisiejszemu światu, by nieść charyzmat małżeństwa. Mamy pokazywać światu, że małżeństwo otwiera nasze serca na drugiego człowieka, bo uczy nas oddania i przyjmowania tej drugiej osoby taką, jaka jest, najpierw w naszych rodzinach, a potem w innych ludziach. Naszą pierwszą potrzebą jest potrzeba bycia kochanym i wysłuchanym, dlatego mamy nauczyć się słuchać, najpierw i przede wszystkim Boga, a potem siebie nawzajem i innych ludzi. Nasza miłość ma być wielkoduszna, to znaczy, że ma być z Boga, który jest Miłością, a ta Miłość jest cierpliwa. Dlaczego więc tyle w nas niecierpliwości, gniewu i złych emocji?  Dlaczego chcemy poprawiać swojego współmałżonka? Powinniśmy przyjmować go i kochać takim, jaki jest, a zmiany zaczynać od siebie. Marcin Gomułka zacytował List do Rzymian 8,28 - „ Bóg z tymi, którzy Go miłują współdziała we wszystkim dla ich dobra”, więc mamy przyjmować wszystko, jak dzieci Boże i to dobre i to złe, z ufnością w dobroć naszego Taty. A kiedy ufamy, to nasza miłość staje się wielkoduszna, a więc i cierpliwa.

     Kolejny wykład przedstawił nam ks. Paweł Landwójtowicz, który mówił o Katolickich Poradniach Rodzinnych. Wiele małżeństw i rodzin rozpada się z powodu problemów i trudności, z którymi sami nie potrafią sobie poradzić i to właśnie jest zadaniem takich poradni. Uczą one podejmowania współpracy w swoich małżeństwach i w rodzinach. Uczą, jak iść ku zmianie na lepsze, jak być domowym kościołem. Istotą poradnictwa jest to, by nauczyć małżeństwa rozwiązywać swoje konflikty i problemy samodzielnie, a nie czekać na konkretne rozwiązania i recepty. Wszelkie poradnie nie są po to, by oceniać co dobre, a co złe, ale po to, by uświadamiać ludziom ich wartość, aby w sposób świadomy umieli budować prawidłowe relacje w swoich małżeństwach i rodzinach i umieli budować więzi w swoich domach, najpierw i przede wszystkim na Bogu, a potem przenosząc to na swoje rodziny.

       Pięknie zostało powiedziane, że małżeństwo jest darem, który przemienia nasze serca, a rodzina jest miejscem, które ma uczyć miłości do siebie nawzajem i do innych.
Jesteśmy małżeństwem już 31 lat i zawsze wiedzieliśmy, że ten sakrament jest darem od Boga, który mamy wzajemnie pielęgnować, który jest naszą wspólną drogą do Nieba i drogą do osiągnięcia świętości.

Nasze rodziny mają być dla innych świadectwem pięknego życia. Jest Rok Rodziny, więc promujmy nasze małżeństwa i rodziny w naszych parafiach, zakładach pracy i środowiskach, w których żyjemy.

        Nie wiemy ile małżeństw i rodzin przyjechało do Częstochowy na tę pielgrzymkę, ale serca się nam radowały, gdy widzieliśmy, że jest nas tak dużo. Mieliśmy okazję spotkać znajome małżeństwa z innych miast, z którymi mogliśmy się powitać, porozmawiać, wymienić swoje uśmiechy. Warto było pojechać tam również po to, by usłyszeć i zapamiętać tak dużo ciekawych treści dotyczących małżeństwa i rodziny oraz zanieść przed cudowny obraz Maryi i zawierzyć Jej wszystkie sprawy rodzin z naszego rejonu i diecezji. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że wyjazd na tę pielgrzymkę uświadomił nam jeszcze mocniej, jak wielką wartością jest rodzina, jak bardzo trzeba o nią walczyć w dzisiejszym świecie, być świadectwem i znakiem miłości dla tych, którzy tej miłości nie znają.

Anna i Krzysztof Grabowscy – para rejonowa DK rejonu Ostrów Mazowiecka

 

Odsłony: 1528

Swiadectwa z rekolekcji